KLUB. Słowik z Brązowym Certyfikatem PZPN!

29 listopada Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił wyniki premierowej edycji Programu Certyfikacji dla szkółek piłkarskich. O przyznanie „gwiazdki” w trzech kolorach: złotym, srebrnym i brązowym w całym kraju aplikowało 1197 klubów. Ostatecznie krajowa centrala piłkarska przyznała 694 odznaczenia. Certyfikaty będą ważne do 30 czerwca 2021 roku. Wśród beneficjantów znalazł się Olkuski Klub Sportowy Słowik!

Program Certyfikacji to innowacyjny projekt, który w swoim założeniu ma za zadanie podniesienie jakości szkolenia w szkółkach piłkarskich na terenie całej Polski. Udział w projekcie na pierwszy rzut oka nie był bardzo skomplikowany. Teoretycznie wystarczyło skompletować dokumenty, odpowiednio spiąć harmonogram treningowy, a zawodników wprowadzić do internetowego systemu. Należało również spełnić kilka kryteriów narzuconych przez PZPN, szczególnie dotyczących kwalifikacji szkoleniowców oraz liczebności grup treningowych. Ale właśnie, to tylko teoria, bowiem po decyzjach Komisji Weryfikacyjnej oraz Komisji Odwoławczej ds. Certyfikacji PZPN z projektu „wyleciała” prawie połowa chętnych.

Każdy klub wiedząc czym dysponuje mógł złożyć wniosek o przyznanie certyfikatu na trzech różnych poziomach oznaczonych kolorami. O programową złotą gwiazdkę mogły starać się akademie dysponujące bazą treningową i kadrą trenerską w wersji PRO. Srebrna gwiazdka jest natomiast wyróżnieniem dla podmiotów piłkarskich pomiędzy grupą TOP, a tą z gwiazdką brązową.

Olkuski Klub Sportowy Słowik w tym roku postawił na udział w projekcie z zamiarem uzyskania gwiazdki brązowej w myśl powiedzenia, skromnie ale godnie. Powodów takiej decyzji było kilka, choćby brak pełnowymiarowego boiska z racji rewitalizacji stadionu na Czarnej Górze. Praca według schematu: małymi krokami do celu zapewniła pierwszy sukces, który w następnych latach społeczność Słowika będzie chciała rozwinąć.

Przyznanie Brązowego Certyfikatu naszemu klubowi to zasługa wielu osób. Za udział w projekcie odpowiadał koordynator ds. szkoleniowo-sportowych w klubie Piotr Wesołowski, z którym na temat Certyfikacji PZPN niedługo porozmawiamy osobiście. Nieocenioną rolę w spełnieniu warunków przyznania gwiazdki odegrali również Rodzice naszych młodych piłkarzy, którzy sumiennie podeszli do swojego obowiązku utworzenia w krajowym systemie profili swoich pociech. Teraz dzięki zaangażowaniu wszystkich stron możemy się cieszyć z bycia laureatem ogólnopolskiego projektu. Radość nie przysłania jednak pracy, którą każdego dnia wykonują trenerzy i ludzie odpowiedzialni za wizerunek klubu. Różne charaktery, ale cel ten sam – nieustanny rozwój Słowika poprzez spełnianie piłkarskich marzeń podopiecznych! To motto przyświeca całej klubowej społeczności w tym wyjątkowym sezonie 10-lecia istnienia Olkuskiego Klubu Sportowego Słowik.

Na zakończenie trochę statystyk z portalu Łączy Nas Piłka oraz link do wiadomości z ogłoszeniem wyników: https://www.laczynaspilka.pl/program-certyfikacji-pzpn-dla-szkolek-pilkarskich/ostateczna-lista-szkolek-odznaczonych-certyfikatem-pzpn1

„Najwięcej certyfikatów przyznano w województwie śląskim – 85. Wśród nich 48 jest brązowych, 19 srebrnych, a 18 złotych. W tej ostatniej kategorii lepsza od Śląska jest wyłącznie Małopolska, gdzie najcenniejszą z gwiazdek może poszczycić się aż 25 szkółek.”