ŻAKI. Juromania w blasku słońca i triumfu!

W ubiegły weekend, w 25 lokalizacjach w Małopolsce i na Śląsku odbywała się Juromania, czyli Święto Orlich Gniazd. Imprezom o charakterze historycznym i turystycznym towarzyszyły eventy sportowe. Jednym z nich był Turniej Żaków w Bydlinie, któremu patronował Wiceminister Sportu Jacek Osuch.

Olkuski Klub Sportowy Słowik do rywalizacji na obiekcie miejscowego Legionu wystawił dwie drużyny: jedną z rocznika 2011 i drugą złożoną z zawodników o rok młodszych. Kilka, a w niektórych przypadkach nawet kilkanaście miesięcy różnicy dało się zauważyć na boisku i choć zespół 2012 robił co mógł, to jednak zabrakło dla niego miejsca na podium. Znacznie lepiej wypadli podopieczni Marcina Mroza i Grzegorza Jurczyka z 2011, którzy z dziewięciu spotkań wygrali siedem, w dwóch przypadkach notując remisy. Ten ostatni w wielkim finale z Przemszą Klucze (0:0), więc o końcowym triumfie zadecydowały rzuty karne, w których olkuszanie okazali się lepsi od swoich rywali i dzięki temu sięgnęli po końcowe zwycięstwo, premiowane nie tylko okazałym pucharem, ale i kompletem strojów!

Ale od początku. Rocznik 2011 sobotnie zmagania rozpoczął od wygranej 2:0 nad Dłubnią Trzyciąż/Jangrot. Następnie „żółto-niebiescy” nie byli w stanie skruszyć muru jaki przed swoją bramką postawili gracze Centurii Chechło, więc mecz zakończył się bezbramkowym remisem. W kolejnych meczach ze skutecznością w szeregach Słowika '11 było już znacznie lepiej. Olkuszanie 3:1 ograli AP Gołcza, 7:0 rozprawili się z grającą na zielono ekipą Legionu, a rywalizację grupową zakończyli zwycięstwami nad Champions Miechów, Pogonią Miechów i KS-em Olkusz. W półfinale Słowicy ponownie z kwitkiem odprawili miechowską Pogoń (2:0) i w pewnym stylu awansowali do pojedynku o „złoto”. Tam, jak już pisaliśmy wcześniej bramki nie padły, więc do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dodatkowa seria rzutów karnych. W niej 2:1 triumfowali olkuszanie i to oni zgarnęli nagrodę główną. Przemszy gratulujemy świetnej postawy i meczu godnego finału.

Teraz kilka zdań na temat występu ambitnych Słowików z 2012. Mimo tego, że przegrali trzy razy, to jednak od trenerów innych drużyn zebrali wiele pochwał za swoją postawę. Nasza ekipa na wstępie zmagań nieznacznie uległa Pogoni Miechów (0:1). Porażka wcale jednak nie ostudziła zapędów olkuszan, którzy w następnych trzech meczach odnieśli komplet zwycięstw. Najpierw 4:0 pokonali grający na biało Legion Bydlin, potem 3:0 ograli Piliczankę, a niedługo później strzelili dwie bramki drugiej drużynie Championsów z Miechowa. Końcówka fazy grupowej była już trudniejsza. Remis 1:1 z WAP-em Wolbrom oraz porażka 0:1 z Przemszą Klucze. Bilans trzech zwycięstw, jednego remisu i dwóch porażek zapewnił „żółto-niebieskim” udział w spotkaniu o 5. miejsce z AP Gołcza. Z tej konfrontacji zwycięsko wyszli rywale (1:0), więc ostatecznie olkuszanie zostali sklasyfikowani na 6. pozycji.

- Jesteśmy dumni z naszych obu drużyn. Chłopcy dali z siebie wszystko, czego zwieńczeniem było zwycięstwo rocznika 2011. Przyjemnie oglądało się naszych podopiecznych, wiele pochwal od szkoleniowców usłyszałem pod adresem naszego rocznika 2012, który dzielnie, jak równy z równym grał z chłopcami o rok starszymi. Nasz zespół z rocznika 2011 zasłużył na końcowe zwycięstwo. Przez cały turniej uniknęliśmy porażki, stworzyliśmy wiele świetnych akcji po szybkiej grze, które wieńczyliśmy pięknymi bramkami. Po takim turnieju dostaliśmy ogromnego „kopa” motywującego do dalszej ciężkiej pracy na treningach i jeszcze lepszych meczów o stawkę. Uważam, że wielki wpływ na wynik rocznika 2011 miał niedawny turniej w Chełmku. W ramach Ekstraligi Talentów nabieramy największego doświadczenia, grając z zespołami dużo lepszymi od nas. Raz jeszcze ogromne dzięki w stronę chłopców oraz ich rodziców, którzy w dużej liczbie mocno nas dopingowali bez względu na to, który rocznik grał. Bardzo to doceniamy jako trenerzy, bo jak już nie raz zaznaczyłem, wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną Słowika, bez podziału na roczniki. Wspólnie gramy w jednej drużynie! - komentuje Marcin Mróz.

Komplet wyników Juromanii Słowika 2011:
OKS Słowik – Dłubnia Trzyciąż-Jangrot 2:0
OKS Słowik – Centuria Chechło 0:0
OKS Słowik – AP Gołcza 3:1
OKS Słowik – Legion Bydlin 7:0
OKS Słowik – Champions Miechów 2:0
OKS Słowik – Pogoń Miechów 5:0
OKS Słowik – KS Olkusz 4:1
Półfinał: OKS Słowik – Pogoń Miechów 2:0
Finał: OKS Słowik – Przemsza Klucze 0:0 (karne 2:1)

Skład: Karol Burdak, Jan Fulbiszewski, Bartek Noga, Filip Okrajni, Borys Stachowicz, Emil Gieszczyk, Igor Stach, Szymon Tokarz.

Komplet wyników Juromanii Słowika 2012:
OKS Słowik – Pogoń Miechów 0:1
OKS Słowik – Legion Bydlin 4:0
OKS Słowik – Piliczanka Pilica 3:0
OKS Słowik – Champions II Miechów 2:0
OKS Słowik – WAP Wolbrom 1:1
OKS Słowik – Przemsza Klucze 0:1
o 5. miejsce: OKS Słowik – AP Gołcza 0:1

Skład: Aleksander Giemzik, Bartek Michalik, Radosław Olek, Tymoteusz Kuś, Igor Stramecki, Marek Mroźnik, Leonard Tryk, Nikita Makarenko.